Polecamy
Logo WCAG
Dziś jest: niedziela, 02-10-2022

Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
Kontakt Mapa serwisu Galeria zdjęć
  • Change language EN
  • DE
basen cwiczenia.jpeg Ćwiczenia nowe skrzydło.jpeg po covid 2.jpeg sala operacyjna - niebieska.jpeg Sauna zamek.jpeg zamek wejście.jpeg

PACJENCIE!   ZADZWOŃ I SPRAWDŹ USTALONY TERMIN NA ZABIEG OPERACYJNY - TEL. - 77 4344033 / 77 4344034 / 77 4344037 / 77 4344032 PACJENCIE!  

Operacja skoliozy kręgosłupa

Artykuł pochodzi z Nowej Trybuny Opolskiej z dnia 18 kwietnia 2007

Operacja skoliozy w Korfantowie

Lekarze z Opolskiego Centrum Rehabiltacji w Korfantowie wyprostowali kręgosłup 16-letniej pacjentce.  Krzysztof Kołtowski, ordynator oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej z Trzebini pokazuje zdjęcie rentgenowskie operowanej pacjentki. (fot. Witold Chojnacki)

To pierwsza taka operacja na Opolszczyźnie.

Zabieg trwał niecałe dwie godziny. Polegał na zmniejszeniu skoliozy kręgosłupa i ustawieniu go w skrzywieniu prawidłowym, czyli fizjologicznym. Wykonany został przy pomocy tytanowych implantów - śrubek i haczyków. Operacje robiło dwóch lekarzy chirurgów, asystowało dwóch anestezjologów, pielęgniarki i personel medyczny.

- Operacja poszła sprawnie dzięki temu, że dziewczyna jest młoda i szczupła - mówił tuż po zabiegu Marek Czerner, ordynator oddziału chirurgii ortopedycznej w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. - Kręgosłup był podatny w związku z czym dość łatwo poszło odtworzenie jego prawidłowej krzywizny. Myślę, że w najbliższych dniach pacjentka będzie mogła stanąć na nogi.

Rehabilitacja po operacji trwa w takim przypadku zwykle około miesiąca. Pół roku minie zanim pacjentka będzie mogła pływać, a rok kiedy odzyska całkowitą sprawność.

- I to na zawsze! - dodaje Marek Czerner. - Bo po takim zabiegu problem choroby praktycznie przestanie istnieć i dziewczyna będzie mogła normalnie funkcjonować.

OCR w Korfantowie myśli o tym, by częściej przeprowadzać takie zabiegi.

Dr Czerner wprawdzie samodzielnie takiego zabiegu jeszcze nie przeprowadził, ale asystował przy wielu. W środę przy stole chirurgicznym towarzyszył Krzysztofowi Kołtowskiemu, ordynatorowi oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej z Trzebnicy.

 Klaudia Bochenek/nto.pl

Galeria zdjęć:

1.jpeg 2.jpeg   3.jpeg  
4.jpeg 5.jpeg   6.jpeg
7.jpeg   8.jpeg
BIP Logo
Szukaj na stronie
Zapisz się do Newslettera
Kalendarz wydarzeń