EN
DE
Nowa metoda operacji palucha koślawego
Paluch koślawy jest opisywany klinicznie jako bardzo wyraźne odwiedzenie i rotacja koślawego palucha z pojawieniem się głowy pierwszej kości śródstopia. Miejscowe podrażnienie, spowodowane np. noszeniem niewłaściwego obuwia, może powodować bolesne zapalenie kaletki w stawie palucha lub zapalenie odpowiadającego mu grzbietowego nerwu skórnego. Zapalenie kaletki pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego jest także bolesne. Ruchomość tego stawu jest zazwyczaj ograniczona, a przednia część stopy jest poszerzona. U pacjentów występuje ból podczas stania i chodzenia.
Jeżeli leczenie zachowawcze nie jest już wystarczająco skuteczne, można wykonać korekcyjne operacje chirurgiczne palucha. W razie niepowodzenia leczenia zachowawczego, pacjentowi mogą pomóc odpowiednie operacje oszczędzające staw lub związane ze zniszczeniem stawu.
Innowacyjność tej metody polega na:
1. przywróceniu fizjologicznej funkcji podpórczej I kości śródstopia
2. uniknięciu opatrunku gipsowego na wiele tygodni
3. trwałości uzyskanego efektu korekcyjnego
4. możliwości korekcji innych elementów deformacji
Okres zrastania kości to około 6 tygodni. W tym czasie należy podjąć wczesne usprawnianie. W przypadku palucha koślawego możemy stosować specjalne zabiegi fizykoterapeutyczne oraz ćwiczenia, które pozwalają na przywrócenie lepszej sprawności niż przed operacją.
Proponowana przez nas metoda polega na specjalnym wielopłaszczyznowym przecięciu I kości śródstopia, które zmierza do przywrócenia fizjologicznej funkcji podpórczej tej kości. Metoda leczenia jest efektem współpracy z francuskimi lekarzami ortopedami. Stosujemy do tej operacji nowoczesne śrubki EOS produkcji francuskiej, które doskonale stabilizują przecinane fragmenty kości. Dzięki tej funkcji nie występują nawroty palucha koślawego a efekt operacji jest długotrwały.